Belbake Špaldová mouka hladká


Název testuVýsledek i
5 nejlepší - 1 nejhorší
Popis výsledku
Test špaldové mouky

7.12.2022
3.3zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 5 (nejhorší)

Test zohledňoval laboratorní analýzy (detekce pšenice špaldy a pšenice seté) a pekařské zkoušky (hodnocení senzorických vlastností pečiva připraveného z jednotlivých vzorků pedagogy i pekařskými učni ze SPŠ potravinářství a služeb, přičemž hodnocení učitelů mělo dvojnásobně vyšší váhu než známky od studentů).

Známka ze senzoriky: 1,5
Výsledná známka: 2,7
Cena: 34,90 Kč/1 kg

Přestože odhalila laboratoř ve špaldové mouce privátní značky Lidl 95 % genomu pšenice seté, prodejce trvá na tom, že od dodavatele dostává mouku zpracovanou pouze ze špaldy, viz tvrzení: "Všichni naši dodavatelé pěstují odrůdy špaldy schválené Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a jejich původ je prokazatelný. Prokazatelný je i proces loupání zrn, který naši odběratelé mají možnost v našem mlýně při výrobě špaldové mouky vidět."
Poznatky z kuchyně: lehce hrubší konzistence, příjemná vůně, skvělá práce s těstem (pozn. výborné i zasyrova).
Hodnocení chuti: po 9 minutách pečení máte krásně baculaté zlatavé rohlíčky s působivým rozpraskáním. Střídka je pórovitá, vůně hezky oříšková.
Test špaldové mouky 2023

3.2.2023
3zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 5 (nejhorší)

Hodnocení senzoriky (12 zaškolených odborníku z VŠCHT v Praze): 2,1
Hodnocení Potravinového Shlerlocka (opírá se o zjištění laboratoře): 4

Výsledná známka: 3
Cena (v přepočtu za 1 kg): 34,90 Kč

Negativa - 100 % genom prosté pšenice seté, nejnižší obsah bílkovin, hmotnost ve srovnání s deklarací nižší (pozn. do povolené odchylky se vleze).
Jelikož jde o hladkou mouku, nižší podíl vlákniny ve srovnání s celozrnnými vzorky není překvapením. I v tomto případě porotci postrádali jakékoliv aroma.