Ledový čaj

13.2.2015

6 potravin

odkaz na zdroj dat
Název potravinyVýsledek i
5 nejlepší - 1 nejhorší
Popis výsledku
Rauch Ice Tea Lemon5,0 zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 6 (nejhorší)

39,90Kč/l
Obsahuje největší podíl čajového extraktu i citronové šťávy z testovaných vzorků. Zato informací o nápoji nalezneme pouze minimum, na obal se totiž musí vejít složení ve dvanácti jazycích pro téměř celou východní Evropu. Úplně také chybí výživové hodnoty a údaje o obsahu cukru. Pozitivně hodnotíme čajovou vůni. Chuťově patří mezi méně sladší čaje a identifikujeme bez problémů i čajovou příchuť, což se nedá říci o všech vzorcích.
Lipton Ice Tea Lemon4,2 zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 6 (nejhorší)

35Kč/1,5 l
17g/250ml
120kJ/100ml
Výrazně žlutý obal má pravděpodobně evokovat osvěžení v podobě citronu, jeho vyobrazení však na stejnobarevném podkladu úplně zaniká. Čaj ale opravdu po citronu voní a chutná. Kladně hodnotíme nepřítomnost svíravé sladké chuti, která nás "strašila" u nápojů na posledních místech. Čajová příchuť působí poměrně autenticky - plusem tedy je i použití extraktu z černého čaje a citronové šťávy při výrobě.
Nestea Lemon3,4 zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 6 (nejhorší)

26,90Kč/1,5 l
obsah cukru: 12g/250ml
energ. hodnota: 83kJ/100ml
Snaží se upoutat atraktivním obalem s vyobrazením citronu a výrazným marketingovým nápisem " o 30% méně cukru (než většina slazených nápojů s čajovým extraktem v ČR). Toho bylo docíleno sladidlem z přírodního zdroje (výtažek listu stevie). Ve složení najdeme upozornění, že neobsahuje chemické konzervační látky. Vůně připomíná citronovou limonádu, chuť je hodně sladká. Plusem je velké množství informací pro spotřebitele.
Ice Tea Citron2,6 zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 6 (nejhorší)

7Kč/1,5 l
Obsah cukru: <0,1g ve 100ml
Energ. hodnota: 3kJ/100ml
Na obal vás určitě nenaláká, spíš upomíná na doby dávno minulé. Zarazilo nás poměrně velké množství regulátorů, barviv, sladidel a konzervantů. Plusové body získává za uvedení průměrných výživových hodnot a poměrně málo kalorií.
Za to však nikterak nevoní a v chuti jasně rozpoznáme (pa)chuť umělých sladidel, celková chuť je tak plošší a prázdnější než u ostatních vzorků. Obsahuje pouze aroma čaje a citronu.
Aquilla Tea.m1,8 zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 6 (nejhorší)

31,90Kč/1,5 l
obsah cukru: neuvedeno
energ. hodnota: 149kJ/100ml
Obal se nás snaží nalákat na tvrzení "z čajových lístků vysoké kvality" (sbíraných na čajových plantážích na Srí Lance) a "čaj, který Češi milují". Bohužel už se ale nedozvíme, na základě čeho zrovna tento produkt my Češi milujeme. Nápoj nabízí pouze citronové aroma, ne citronovou šťávu, je hodně kalorický a sladký. Vůně nepřekvapí - voní jako citronová limonáda. Kladně hodnotíme nepřítomnost konzervantů a umělých barviv.
AriZona Iced Tea1,0 zobrazit podrobnosti
Hodnotící stupnice testu:
1 (nejlepší) - 6 (nejhorší)

45Kč/500ml
obsah cukru: neuvedeno
energ. hodnota: 149kJ/100ml
Na rozdíl od ostatních vzorků nelze hned na první pohled poznat, že se jedná o ledový čaj, design spíše připomíná energy drink. Před použitím je nutné protřepat.
Informace o energetických hodnotách zde nalezneme pouze v anglickém jazyce. Čaj je hodně kalorický, chuť nijak neoslní. Nejdražší vzorek v testu.
Oceňujeme pouze, že neobsahuje umělá barviva a konzervanty, čímž se samozřejmě výrobce nezapomíná pochlubit na obalu.